Sensiquest

Praktyczny kurs
"Testy płatkowe: techniki wykonania i zasady interpretacji"
31. edycja, Kraków, 16 listopada 2024 (sobota)

Motto:

"Zbyt wielu wykonujących wykazuje nadmierną naiwność w interpretacji testów płatkowych
Każdy może wykonać test płatkowy.
Niewielu robi to dobrze.
Jeszcze mniej potrafi testy płatkowe prawidłowo zinterpretować."

Albert Montgomery Kligman


prof. Radosław Śpiewak


Szanowni Państwo

Zapraszam Państwa do udziału w Praktycznym Kursie "Testy płatkowe: techniki wykonania i zasady interpretacji". Będzie to już 31. edycja naszego najpopularniejszego kursu, organizowanego od 2007 roku. Kurs jest stale udoskonalany i aktualizowany, obecnie obejmuje 12 godzin lekcyjnych intensywnego szkolenia w formie prezentacji multimedialnych, ćwiczeń praktycznych i dyskusji. Naszym celem jest przekazanie Państwu wiedzy nowoczesnej, opartej na dowodach naukowych oraz rekomendacjach organizacji międzynarodowych.

Nasz kurs skierowany jest do lekarzy dermatologów i alergologów oraz innych lekarzy zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorób z kręgu wyprysku (zapalenia skóry) oraz lekarzy w trakcie specjalizacji. Dopuszczamy również udział pomocniczy personel medyczny wykonujący pod nadzorem lekarza testy płatkowe. Zapoznamy Państwa z technikami stosowanymi w wiodących ośrodkach na świecie. Przekazujemy wiedzę, którą sami stosujemy w praktyce. Z radością dzielimy się z Państwem naszym doświadczeniem, które w codziennej praktyce przynosi wymierne korzyści lekarzom i pacjentom.

Praktyczny Kurs "Testy płatkowe: techniki wykonania i zasady interpretacji" prowadzony jest przez ludzi, dla których testy płatkowe są zawodową pasją i tematem badań naukowych. W trakcie zajęć oddajemy się całkowicie Waszej dyspozycji, uczestnicy mogą wyjaśnić wszelkie swoje wątpliwości. Kładziemy nacisk na umiejętności praktyczne i dostosowanie szkolenia do indywidualnych potrzeb uczestników. Przed kursem online wysyłamy zestawy ćwiczeniowe, dzięki którym mają Państwo możliwość własnoręcznego założenia testów płatkowych u siebie lub innej osoby. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z fragmentem pierwszego kursu online.

Do zobaczenia w Krakowie!
prof. dr hab. med. Radosław Śpiewak,
Kierownik Naukowy Kursu

Członek rzeczywisty Europejskiego Towarzystwa Wyprysku Kontaktowego (ESCD), członek Komitetu Naukowego 10. Kongresu ESCD w Strasburgu w 2010 roku, oraz 11. Kongresu ESCD w Malmö w 2012 roku. Testy płatkowe wykonuje od 1991 roku (ponad 2 tysiące osobiście wykonanych testów). W polskich i międzynarodowych czasopismach opublikował ponad 20 artykułów, których tytuły zawierały hasła "zapalenie skóry", "wyprysk" lub "alergia kontaktowa" (w 4 językach). Autor artykułu o alergii kontaktowej w programie edukacyjnym Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (uwaga: część informacji w artykule jest nieaktualna). Laureat Nagrody Albert M. Kligman Fellowship (Society for Investigative Dermatology, USA 2001). Przeczytaj artykuł prof. Śpiewaka pt. "Testy płatkowe". Współpracujący z CEM autor pytań do testów specjalizacyjnych z alergologii. Redaktor i współautor monografii "Alergia kontaktowa i alergiczny wyprysk kontaktowy" (Mediton, Łódź 2015). Członek międzynarodowej grupy EAACI Task Force "Allergic contact dermatitis in children", przewodniczący EAACI Task Force "Patch tests in allergy diagnosis", współtwórca europejskich wytycznych wykonywania testów płatkowych (ESCD 2015), Europejskiej Serii Podstawowej i Europejskiej Serii Rozszerzonej oraz Polskiej Serii Podstawowej i Polskiej Serii Rozszerzonej do testów płatkowych (Standardy PTA 2019). Autor rozdziału na temat testów płatkowych w międzynarodowej monografii "Metal Allergy: From Dermatitis to Implant and Device Failure" (Springer 2018).


ćwiczenia praktyczne


Najważniejsze informacje o kursie

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona! Zapisy następują w kolejności wpłynięcia opłaty kursowej do wyczerpania limitu miejsc. Oprócz opłaty, koniecznie przyślij zgłoszenie - opłaty bez zgłoszenia będą odsyłane do nadawcy (niemożność wystawienia faktury). Również opłaty w niewłaściwej wysokości będą odsyłane do nadawcy. Dla uniknięcia nieporozumień, przed wysłaniem zgłoszenia i opłaty zadzwoń do nas - tel. 12 416 62 62, od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-15:00.


ćwiczenia praktyczne


Zakres tematyczny kursu:

(uwaga: ostateczne program kursu z harmonogramem zostanie udostępniony na 2 tygodnie przed datą kursu)

 1. Powitanie Uczestników i wzajemne poznanie.
 2. Wprowadzenie do zagadnienia testów płatkowych. Definicje niezbędne do zrozumienia testów płatkowych.
 3. Różnice między alergenem a haptenem. Podtypy czwartego typu reakcji alergicznych
 4. Dlaczego warto wykonywać testy płatkowe?
 5. Przypadki: młody mężczyzna z wypryskiem rąk, wyprysk zawodowy prawej ręki u cukiernika, pacjentka z alergią na spirale do zamykania tętniaków.
 6. Alergia kontaktowa a alergiczny wyprysk kontaktowy oraz inne choroby na podłożu alergii kontaktowej. Postaci kliniczne alergicznego wyprysku kontaktowego.
 7. Zalety i wady testów płatkowych. Dobra praktyka kliniczna wykonywania testów płatkowych - rekomendacje Europejskiego Towarzystwa Wyprysku Kontaktowego oraz standardy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Jak odróżnić reakcję alergiczną od reakcji z podrażnienia? Atopowe zapalenie skóry a alergia kontaktowa i alergiczny wyprysk kontaktowy. Alergiczny wyprysk kontaktowy i testy płatkowe u dzieci.
 8. Przypadki: dwulatka z jatrogennym alergicznym wypryskiem kontaktowym, sześciolatek z alergią na plastelinę, dwunastolatka z alergią na tusz do rzęs, dziewięciolatka z wypryskiem stóp, dziesięciolatka z wypryskiem rąk, dwunastolatek z wypryskiem stóp, piętnastolatka z alergią na kosmetyki i koty.
 9. Program diagnostyczny - serie podstawowe i indywidualny dobór haptenów na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego. Regulacje prawne a dobra praktyka kliniczna. Przygotowanie pacjenta do testów płatkowych.
 10. Przypadki: alergia na substancje zapachowe, alergia na farbę do włosów, wyprysk powiek po lekach okulistycznych
 11. Ćwiczenia praktyczne - wykonywanie testów płatkowych na żywych modelach.
 12. Odczytywanie testów płatkowych. Różnice w metodologii oraz sposobie wykonania między testami płatkowymi a testami punktowymi. Reakcje z podrażnienia - podtypy kliniczne. Istotność kliniczna odczynu w testach płatkowych
 13. Informacja i edukacja pacjenta po zakończeniu testów
 14. Fototesty płatkowe - diagnostyka fotoalergii
 15. Gdy testy płatkowe nie wystarczają: use test, ROAT
 16. Testy otwarte i półotwarte (lub półzamknięte)
 17. Testy płatkowe i inne kontaktowe z kosmetykami
 18. Testy płatkowe i inne kontaktowe z lekami
 19. Testy z materiałami ortopedycznymi
 20. Testy z materiałami dentystycznymi
 21. Pułapki diagnostyczne, reakcje fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne, ujemy test - co dalej?
 22. Diagnostyka alergii kontaktowej a uwarunkowania prawne
 23. Czy jest możliwa rzetelna diagnostyka w ramach kontraktu z NFZ?
 24. Pytania uczestników i dyskusja podsumowująca

ćwiczenia praktyczne


W ramach kursu zapewniamy:

 1. Intensywny kurs z zasad kwalifikacji, wykonania i interpretacji testów płatkowych na podstawie doświadczenia praktycznego, dorobku naukowego i bogatej dokumentacji fotograficznej z archiwum prof. Radosława Śpiewaka.
 2. Materiały szkoleniowe - streszczenia wykładów, artykuły przeglądowe na temat diagnostyki alergii kontaktowej.
 3. Zestaw ćwiczeniowy do samodzielnego przygotowania i założenia testów płatkowych (zawiera czyste podłoże substancji testowych).
 4. Certyfikat ukończenia kursu.

Koszty uczestnictwa:

Patrz → informacja o Kursie, cennik i formularz zgłoszeniowy (PDF)

Uwaga:

Zainteresowanych udziałem prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego


Modelki na ćwiczeniach praktycznych


Sponsoring

Osoby, które dokonały wpłaty z własnego konta, a następnie znalazły źródło refundacji, prosimy o powiadomienie nas o tym fakcie. Istnieje możliwość zwrotu na konto uczestnika wcześniejszej opłaty po wpłynięciu opłaty od sponsora. Na życzenie wystawiamy faktury proforma dla wskazanych podmiotów.

Jeśli nie rejestrujesz się osobiście

Link do kursu oraz instrukcje na temat udziału będą przesyłane na email Uczestnika. Dlatego do zarejestrowania Uczestnika oraz udziału w kursie konieczne jest podanie adresu mailowego, z którego Uczestnik regularnie korzysta, a nie np. adres księgowości, dyrekcji lub sponsora. W razie wątpliwości prosimy o kontakt mailowy: kursy @ instytutdermatologii. pl

Informacje dodatkowe

Osoby zainteresowane otrzymaniem dodatkowych informacji na temat kursu zapraszamy do składania zapytań na adres e-mail: kursy @ instytutdermatologii. pl


Dyskusja podczas ćwiczeń praktycznych


Miejsce kursu: hotel Andel's Kraków

Hotel Andel's jest zlokalizowany w centrum Krakowa (ul. Pawia 3, 31-154 Kraków) - naprzeciw zabytkowego dworca kolejowego Kraków Główny, 50 m od Galerii Krakowskiej, 300 m od Plant i Teatru im. Słowackiego.

Ceny noclegów

Rezerwacji można dokonać w hotelu telefonicznie pod nr 12 66 00 100 lub 12 660 01 76 lub za pośrednictwem platform internetowych.
Uwaga: nie pośredniczymy w rezerwacji pokoi hotelowych.

Obserwuj nas:

Facebook/Sensiquest

YouTube/Sensiquest

© Instytut Dermatologii sp. z o.o.
Document created: 29 May 2012, last updated: 17 June 2024.
Sensiquest is a EU-registered trademark.